přehledy, statistiky, analýzy a další zajímavé informace nejen o developerském trhu

úterý 9. srpna 2016

2Q - Pod drobnohledem také nájmy


Stejně jako rozšíření působnosti analýz o secondhandové byty jsme se v 1Q pustili do vyhodnocování nájemního trhu v Praze. A důvody byly totožné. Nájemní trh je v posledních měsících a letech podstatně ovlivněn trhem primárním. Podle odhadů se více jak 30 % nových bytů nakupuje s investičním záměrem.

Sledování nájemního trhu je prozatím v testovacím módu, stejně jako secondhandový trh a platí pro něj stejné podmínky.

Zdrojem prezentovaných analýz jsou veřejně dostupné informace ze zhruba 20 realitních serverů na českém trhu. Všechny prezentované výstupy jsou zatím analyzovány pro hl. město Praha, kterou jsme rozdělili stejně jako v případě primárního trhu. Jedná se o městské obvody Praha 1 až Praha 10 nebo městské části Praha 1 až Praha 22. Do pražských analýz nezahrnujeme byty na území okresů Praha-východ nebo Praha-západ (evidujeme je do Středočeského kraje).

Dostupný byt je pro účely statistik charakterizován jako byt, který je možné pronajmout. Všechny získané byty ze zdrojových serverů jsou více výskytů (duplicity apod.).
Poznámka: Z důvodů výrazných cenových extrémů budeme na počátku zveřejňovat průměr
i střední hodnotu (medián).

Základní parametry

Na trhu je k dispozici přes 12 500 dostupných pronajímaných bytů, což znamená, že trh nájmů je zhruba stejně velký jako trh s novými byty a secondhandy dohromady.

Průměrná výše nájmu je 18 355 Kč / měsíc bez poplatků za byt a medián 13 000 Kč. Tato čísla jsou ve své podstatě neuchopitelná, a proto je důležité se detailněji podívat na nájemní trh po městských lokalitách a také dispozicích, ve kterých jsou nabízeny. Větší výpovědní hodnotu má také ukazatel průměrného nájmu vypočítaného na metr čtvereční pronajímané plochy.

Průměrná výměra nabízeného bytu je 69,5 m2 (medián 57,0 m2). Průměrná cena na m2 pronajímané plochy je 264 Kč / m2 (medián 239 Kč / m2).

Detaily nájemního trhu budeme publikovat v následujícím přípsěvku.

Žádné komentáře:

Okomentovat