přehledy, statistiky, analýzy a další zajímavé informace nejen o developerském trhu

pátek 25. listopadu 2016

3Q - Průměrný nájem překračuje 250 Kč za metr


Na trhu je k dispozici přes 7 600 dostupných pronajímaných bytů. Průměrný nájem je 21 687 Kč / měsíc bez poplatků za byt a medián 15 000 Kč. Tato čísla jsou ve své podstatě neuchopitelná, a proto je důležité se detailněji podívat na nájemní trh po městských lokalitách a také dispozicích, ve kterých jsou nabízeny. Větší výpovědní hodnotu má také ukazatel průměrného nájmu vypočítaného na metr čtvereční pronajímané plochy.

Průměrná výměra nabízeného bytu je 76,4 m2 (medián 63,0 m2). Průměrná cena na m2 pronajímané plochy je 284 Kč / m2 (medián 255 Kč / m2).Téměř třetinu bytů nabízených k pronajmutí tvoří dvoupokojový byt s průměrnou výměrou 48,3 m2. Zájemci v průměru za tento byt zaplatí měsíčně 13 041 Kč bez poplatků. Nejdražší na m2 jsou nájmy jednopokojových garsonek (317 Kč / měsíc / m2) a pak velkých bytů nad 100 m2.

Pozn.
Sledování nájemního trhu je prozatím v testovacím módu, stejně jako secondhandový trh, a platí pro něj stejné podmínky.
Zdrojem prezentovaných analýz jsou veřejně dostupné informace ze zhruba 20 realitních serverů na českém trhu. Všechny prezentované výstupy jsou zatím analyzovány pro hl. město Praha, kterou jsme rozdělili stejně jako v případě primárního trhu. Jedná se o městské obvody Praha 1 až Praha 10 nebo městské části Praha 1 až Praha 22. Do pražských analýz nezahrnujeme byty na území okresů Praha-východ nebo Praha-západ (evidujeme je do Středočeského kraje).
Nájemní dostupný byt je pro účely statistik charakterizován jako byt, který je možné pronajmout. Všechny získané byty ze zdrojových serverů jsou zbaveny více výskytů (duplicity apod.).
Poznámka: Z důvodů výrazných cenových extrémů budeme na počátku zveřejňovat průměr i střední hodnotu (medián).

Žádné komentáře:

Okomentovat