přehledy, statistiky, analýzy a další zajímavé informace nejen o developerském trhu

pátek 20. ledna 2012

Nové byty v Praze – bilance roku 2011Analytické oddělení společnosti Trigema již více než rok sbírá z veřejně dostupných zdrojů údaje o rezidenčních projektech na území hlavního města Prahy. Nyní již sleduje 306 takových projektů. Závěr roku nabízí příležitost k celoročnímu bilancování. V této zprávě hodnotíme rok 2011 z hlediska základních parametrů. Chystáme také rozsáhlejší analýzu, ve které uplynulý rok rozebereme detailně. Jaký tedy byl rok 2011 z hlediska bytové výstavby v Praze?

Prodeje šly nahoru
Podle našich zjištění bylo v Praze za minulý rok prodáno 3791 nových bytů. To je asi o 10 % lepší výsledek, než jsme předpovídali na začátku minulého roku. Ještě v září 2011 to vypadalo, že tato prognóza bude naplněna. V závěru roku však prodeje znatelně stouply -  v posledních třech měsících se výrazně přehouply přes hranici předpovídaných 1000 bytů a upravily tak konečný součet na necelých 3800 bytů. Zapůsobil zde strašák blížícího se zvýšení sazby DPH v kombinaci s levnými hypotečními úvěry.

Převis nabídky trvá
Rezidenční trh v Praze je již dlouhodobě charakterizován převisem nabídky nad poptávkou.  Na začátku roku 2011 bylo v nabídce 7 098 volných bytů, během roku přišlo na trh dalších 2809 nových bytů.  Celkově si tedy zájemci mohli vybírat z 9907 bytů. Ve srovnání s počtem prodaných jednotek vypadá toto číslo hrozivě.

Na druhou stranu můžeme za mírný úspěch považovat skutečnost, že se v průběhu roku 2011 prodalo o 982 bytů více, než jich na trh přibylo. Stále to však znamená, že na trhu  je na začátku roku 2012 přes šest tisíc volných bytů. Dalších 2300 bytů, které jsou ještě volné, bude dokončeno v průběhu roku 2012. Když k tomu připočteme byty, které budou v roce 2012 teprve dány do prodeje, opět se dostaneme někam mezi dvoj- až trojnásobek poptávky.

Ležáky – bolavé místo developerů
Zvláštní kategorií volných bytů jsou ty, které zůstávají volnými i po dokončení, zejména když už jsou dokončeny více než rok.
Celkový počet volných neprodaných bytů se v průběhu roku měnil jen nepatrně, neustále se pohyboval v rozmezí 2600 – 2700 bytů. Prodané byty jsou víceméně průběžně nahrazovány přibližně shodným počtem nově nabízených bytů. Zásoba ležáků se tak nezmenšuje, a co je ještě horší, ležáky výrazně stárnou.

Na konci roku 2011 jsme evidovali celkem 2 614 volných dokončených bytů.  Z toho 1677 bytů na svého kupce marně čeká už více než rok a 770 z nich déle než dva roky. Ležáků starších než dva roky bylo 29 %, zatímco před rokem to byla pouhá 2 % !

Jaký bude rok 2012?
„Developerský rok 2012 je na jeho samém začátku velkou neznámou. Jakákoliv předpověď nebo prognóza bude na hranici spekulativních úvah.  Rozhodující vliv budou mít skutečnosti, které neumíme předvídat. Jde o další vývoj dluhové krize, postoj bank k hypotékám a vůbec k úvěrování developerů a v krátkodobém horizontu především o tom, jaká bude DPH v roce 2013. Bude to 17,5 %? Nebo 19%? Či snad dokonce 20%? Nezmění se sazba již v průběhu roku 2012? Budou kupci reagovat na blížící se zvýšení sazby stejně jako loni? A zlevní developeři tzv. ležáky na tolik, aby se jejich podstatná část vyprodala, protože po úpravě DPH se zase dlouho nic neprodá? Uvidíme, nechme se překvapit. Určitě jsme na změny připraveni dnes lépe, než před třemi lety. A to je velmi pozitivní zpráva,“ zamýšlí se Marcel Soural, generální ředitel společnosti Trigema.

analytické oddělení Trigema a. s.

Žádné komentáře:

Okomentovat