V letošním roce jsme se zaměřili také na stav trhu s novými byty v celé České republice. Po téměř desetiměsíčním zkoumání a zajištění zhruba 75% podílu relevantních vstupů jsme zjistili následující skutečnosti o developmentu mimo hlavní město.
Republiku jsme si rozdělili do čtyř celků dle geografického a hospodářského hlediska na Jižní Moravu, Moravu, Čechy – Západ, Čechy – Východ (detailní zařazení regionů jsou popsány v poslední tabulce) Výsledky nejsou nijak překvapivé, jelikož je možné, díky ČSU, zjistit nedávnou historii bytové výstavby v regionech.
pozn.: graf srovnává data za celý rok 2013 a polovinu roku 2014 (i přes to je v některých regionech dosaženo srovnatelných i vyšších výsledků)
Díky podrobnému zkoumání bylo možné vypozorovat několik základních pravidel. Praha se dlouhodobě podílí na výstavbě nových bytů v celé ČR z více než 40 %. V posledních 4 letech navíc poměr významně roste a již je nad hranicí 50 % (zahájené) resp. 60 % (dokončené).
V celé ČR je v tuto chvíli k dispozici zhruba 11.300 dostupných nových bytů. Praha se na celku podílí 62 %.
Průměrná cena za m2 v Praze je o 33 % vyšší než průměrná cena zbytku republiky.
Souhrnný pohled na regiony přináší přehledná tabulka rozdělující republiku do segmentů. Většina nepražských regionů zabírá relativně stejný podíl – tedy počet okolo 1000 dostupných bytů. Zásadně se však odlišují v průměrných cenách za m2 .
pozn:
- pokrytí sledovaných projektů v rámci celé ČR je zhruba 75 %
- průměrná cena za m2 plochy bytů je počítána jako dostupná cena bytu včetně DPH vydělená uváděnou podlahovou plochou developerem (nejčastěji celkovou podlahovou plochou dle NOZ)
- průměrná cena za m2 plochy bytů v regionu HK je ovlivněna vysokým počtem luxusních horských apartmánů
- pro průměrnou cenu za m2 plochy bytů v regionu ÚST nebylo možné zajistit dostatečný počet relevantních zdrojů
- cena bytů je zjišťována z veřejně dostupných zdrojů developerských projektů
Žádné komentáře:
Okomentovat