přehledy, statistiky, analýzy a další zajímavé informace nejen o developerském trhu

čtvrtek 15. prosince 2016

3Q - Průměrná cena prodaných bytů atakuje magickou hranici


Rapidní nárůst průměrné ceny prodaných bytů, který jsme registrovali v přechozím čtvrtletí, se v aktuálním období sice zmírnil, nicméně pokračuje nadále ve strmém růstu. Magická hranice 70 000 Kč s DPH/m2, která byla pokořena na straně nabídky v tomto kvartále, nezůstane v budoucnu nepokořena.

Příčiny růstu ceny i na straně poptávky jsou jednoznačné. Cena prodaných bytů je tažena cenou nabízených bytů. A jestliže na trhu ubývá levnějších bytů, které nejsou dlouhou dobu doplňovány novými prodeji, prodeje se proto odehrávají ve vyšších cenových pásmech. 


Zmiňovaný bod zlomu, který se odehrál v létě roku 2015, kde na trhu začala podstatně klesat nabídka dostupných bytů, je zřetelný i v tomto ukazateli. Během 15 měsíců došlo k posunu průměrné ceny prodaných bytů z pásma 55 – 60 000 až těsně pod hladinu 70 000 Kč s DPH. V pásmu okolo 55 000 Kč s DPH oscilovala křivka průměrné ceny celé tři roky. V době, kdy začala mizet z trhu zdravá segmentace, se křivka ceny poptávky utrhla a začala strmě stoupat.

Meziročně vzrostla průměrná cena prodaných bytů o 19,5 % a aktuálně činí 69 517 Kč s DPH / m2. Při srovnání s cenou, která platila před třemi měsíci, se jedná o posun o 5,5 %. 
Průměrná cena očištěná o extrémy, tedy 5 procent nejdražších a 5 procent nejlevnějších bytů, dosáhla výše 66 080 Kč s DPH na m2 a vzrostla oproti 2Q o 3,0 %. Medián je 64 425 Kč s DPH / m2.

Průměrnou cenu počítáme jako podíl Celkové nabídkové ceny s DPH za byt a podlahové plochy bytu uváděné developerem.

Žádné komentáře:

Okomentovat